1 2 3 4 5 6

Баскетбол

Історія баскетболу Житомирщини - уривки з книги «Баскетбол України» авторства Анатолія Волошина та Руслани Сушко

18.05.2020 12:56Баскетбол
Через пандемію коронавірусу баскетбольне життя залишило майданчики по всьому світу. Втім це не причина зовсім забути улюблену гру мільйонів. Пропонуємо вашій увазі історію баскетболу Житомирщини. Допоможе в цьому книга «Баскетбол України» авторства Анатолія Волошина та Руслани Сушко. Видання Федерації баскетболу України вийшло в світ з нагоди 110-річчя вітчизняного баскетболу.
Надалі ми публікуємо уривки з книги. А придбати її ви можете в нашому онлайн магазині за цим посиланням.

На початку XX століття Житомир, центр Волинської губернії, потроху долучався до того спортивного життя, яке розвивалося в містах Російської імперії. Тут існували товариства «Сокіл», «Любителів фізичних вправ», «Полювання і гімнастики» та інші. Значну роль у розвитку фізичної культури і спорту відігравали навчальні заклади, де учні займалися боротьбою і фехтуванням, лижним і ковзанярським спортом, легкою атлетикою, гімнастикою, футболом та іншими спортивними іграми.

Ще до початку Першої світової війни у Житомирі, Звягілі (Новоград-Волинський), Овручі, Бердичеві, Коростишеві, Малині, Коростені були ігрові майданчики, веслувальні станції, іподроми.

Але перші згадки про ігри команд і матчеві зустрічі відносяться до 1924 року. Найсильніша команда була сформована у Бердичеві, який на той період був значним промисловим і торговельним центром. Тут квартирувалось потужне військове з’єднання.

В перших Всеукраїнських іграх з баскетболу, які проходили у Одесі 1927 року, брала участь жіноча команда Бердичева, одна з найсильніших в Україні. Першим відомим баскетбольним тренером в області вважався Вадим Снетенчук.

1946 року в Житомирі було відкрито першу дитячо-юнацьку спортивну школу з відділенням баскетболу. Тренерами тут працювали С.С.Крутих, М.О.Панов, Е.К.Бочковський.

Після закінчення війни в області не було жодної команди майстрів. Першість міста і області проводилась епізодично.

У 2-3-тій групах чемпіонату України грали почергово команди «Спарта- ка», «Динамо», СКА, кількох промислових підприємств, військового училища, педінституту.

В 1948 році збірна школярів області посіла третє місце на першості України у своїй групі областей. В сезоні 1951-52 рр. успішно виступала команда Житомирського будинку офіцерів, яка здобула право грати в першій групі чемпіонату України. В 50-ті роки тут грали юнаками Ігор Турчин, відомий гандбольний тренер (перед вступом до Кам’янець-Поділь- ського педінституту), а також Геннадій Чечуро, заслужений майстер спорту (перед вступом до Вінницького педінституту).

Трохи активізувалась робота тренерів при підготовці до І Спартакіади України. Але чоловіча і жіноча команди посіли місця лише у третьому десятку.
Друга Спартакіада — крок уперед для чоловіків — 17 місце і крок назад для жінок — 24 місце. У підсумку III Спартакіади України чоловіча і жіноча збірні області виступили слабо. їм визначили місця з 24 по 26.
1967 року проводилась IV Спартакіада України. Чоловіча і жіночі команди області виступили більш вдало, але вище 15 місця обидві не піднялись. Доводилось надалі констатувати, що розвиток дорослого баскетболу в області стримується.
З одного боку, це пояснювалось негативним ставленням до ігрових видів спорту керівників облспорткомітету, з другого, відсутністю тренерів, здатних професійно порушити питання подальшого розвитку баскетболу, створення команди майстрів.
Баскетбол розвивався лише в навчальних закладах, де готувались непогані спортсмени, але подальше їх вдосконалення проходило в командах інших міст, а часом і республік.
Як згадував заслужений майстер спорту Геннадій Чечуро, гравець київського СКА. збірної України та СРСР, чемпіон світу, заняття баскетболом він розпочав ше у школі, у 14-річному віці: «Це був 1952 рік. Вчителем фізкультури працював Михайло Лапутько, фанатичний прихильник спорту, який вимагав різнобічної фізичної підготовки. Захоплення грою доходило до критичних меж. Тренувались у спортивному залі Будинку офіцерів під керівництвом Георгія Дмитровича Демба, якого я вважаю своїм першим тренером. Офіційних занять мені не вистачало і я купував солдатам цукерки, а вони таємно запускали мене в спортзал. Наполеглива самостійна праця принесла бажані результати і через два роки я вже грав у команді Будинку офіцерів».
Не дивлячись на наявність кваліфікованих тренерів, жодна команда Житомирщини ні тоді, ні після цього періоду так і не вийшла на чільні позиції у вітчизняному баскетболі. Перша ліга і досягнення тренера Дениса Апарина — не той рівень, який може задовольняти спортивну громадськість області Більше того, їх не бачили і не чули в інших лігах республіканської першості. Відомі виступами на республіканському рівні ветерани «Тонуса». У змаганнях ВЮБЛ у різних вікових категоріях виступають одна команда юнаків та дві дівчат.
Ось кілька імен вихованців житомирського баскетболу, які грали деякий час в командах майстрів: Володимир Козлов («Будівельник» Київ), Віктор Савченко («Будівельник», «Денді-баскет», МБК «Одеса»), Зінаїда Заставна і Тетяна Зубчук («Динамо» Київ), Наталія Мельничук, Ірина Денисович, Галина Дяченко («Донбасканалбуд»), Світлана Ткаченко («Спартак» Сімферополь), Галина Горшкова, Любов Каримова («Сталь» Дніпропетровськ), Тетяна Стахо- ва («Чайка» Бердянськ), Олена Савіна («ТІМ-СКУФ» Київ).
За останні роки кількість відділень баскетболу в ДЮСШ. зросла до десяти. Тут працює 25 штатних тренерів. Справжнім баскетбольним центром стає Бердичів, де виховують кандидатів до національних збірних. Підтягуються у Коростені, Овручі, Новоград-Волинському, Радомишлі, Малині.
І все ж, після відносно успішних виступів у дитячо-юнаиькому баскетболі краші вихованці шкіл, як блискавки, спалахують і гаснуть, не знаходячи подальшого застосування.
Кращими тренерами в області вважалися Г.Д.Демб, В.О.Старунов, В.В.Пуш- карьов, Л.О.Шапіро. Проте нікому ще не вдалося сформувати хоч би напів професійну команду.
Федерація зареєстрована у 2003 році. Президентом обрано Григорія Борисовича Засіка, палкого прихильника спорту ветеранів, чемпіон Європи.

за матеріалами ФБУ

Спортивний Житомир

Схожі новини