1 2 3 4 5 6

Інші

Як український спорт буде жити далі? Заступник міністра МКМР Володимир Шумилин презентував Стратегію розвитку до 2032 року

03.01.2020 12:55Інші

В українському спорті, як і в країні в цілому, настав час змін. Поки що рано говорити про те хороші вони чи погані, але те, що наступили - це точно.

Міністерство молоді та спорту було ліквідовано, а на його місці створено інше, об'єднане - міністерство культури, молоді і спорту.
Новий міністр Володимир Бородянський людина, якій ближче саме культурна, медійна частина. У своїх інтерв'ю після призначення він більше говорив саме про масовий спорт, тому деякі представники професійного спорту не на жарт стривожилися. Втім, судячи з усього, причин для паніки немає.
Заступник міністра МКМС (складна абревіатура нового міністерства) з питань спорту Володимир Шумилин провів зустріч з журналістами і представив Стратегію розвитку спорту і фізичної активності України до 2032 року. Чи не плани на найближчий рік-два і навіть не на олімпійський цикл, а на цілих 12 років.
При цьому, самого Шумилина вже більше можна назвати людиною зі спорту. Він був віце-президентом Федерації плавання України, є власником групи компаній АТМ, яка займається будівництвом басейнів (комплекс Ліко-Спорт, який брав чемпіонати Європи в 2017 і 2019 роках, а також юніорський чемпіонат світу-2018 - їх робота), а 2012- 13 роках був радником Міністра спорту з питань спортивної інфраструктури.
Основні тези з виступу Шумилина:
- Український спорт розвиватиметься під новим брендом - U-sport.
- Модель розвитку спорту - європейська, британська, де держава і приватний бізнес порівну фінансують спорт.
Вектори розвитку:

- Спорт вищих досягнень - потрібно розвивати, чи не знижувати планку.
- Масовий спорт - 40% від усього населення країни повинні бути фізично активними.
- Інфраструктура - вирішити проблему в законодавстві, яка не дозволяє будувати мультифункціональний палац спорту з басейном і ігровим майданчиком. У спорудженні повинні бути умови, що відповідають не тільки спортивним нормам, а й глядацьким, а також організації трансляцій.
- Інституціоналізація спорту - в основі федерацій повинні бути спортивні клуби, закони про спорт повинні бути приведені в порядок.
- Спортивний бізнес - «гроші повинні ходити за послугою», спорт повинен бути частиною економіки держави.

Ніхто не збирається закривати ДЮСШ, їм хочуть дати можливість отримувати приватні гроші. Управління над комплексами буде переходити до міста, які повинні будуть заповнювати вільний від занять дітей час іншими активностями і заробляти.
Ще кілька конкретних заяв від Шумилина:

- «Буду працювати до тих пір, поки буду потрібен».
- Ведеться робота над спортивним страхуванням, щоб підняти величину виплат у разі травм.
- Спортивним гімнастам куплять новий килим, виробництва тієї ж фірми, що і в Токіо.

Планується змінити концепт НСК «Олімпійський», щоб він був задіяний не тільки раз на тиждень, коли там проходять матчі, а постійно був доступний людям - став спортивним хабом. Також стадіон повинен мати можливість надсилати та легкоатлетичні змагання, тоді як стадіон «Атлет» буде розминкою. У будівництво біля «атлета» переїдуть художні гімнастки.
Тепер щодо самої Стратегії розвитку спорту і фізичної активності України до 2032 року. Тексту тут багато, так що, щоб повністю її оцінити варто самому прочитати - тут.
Але основні пункти з неї такі:

Буде три етапи трансформації: 2020-23, 2024-27 і 2028-32 року.

Цілі першого етапу:
2019 рік - декларування переходу від радянської моделі спорту до світових стандартів автономії спорту.
2020 рік - закінчення законодавчих процесів; початок перших програм реалізації Стратегії.
2021-23 роки - запущена нова система управління спортом
Плановані результати на 2024 рік:
Є підстави вважати, що відсоток займаються спортом українців зросте до 40%;
Реалізовується державна індивідуальна підтримка топ-100 елітних спортсменів;
Україна входить в топ-20 Олімпійських ігор в Парижі-2024;
У кожній області України регулярно проводяться регіональні та національні змагання різних рівнів;
У кожній області запущені 24 мультиспортивних центру, 24 активних парку, 100+ стадіонів нового покоління;
Центр олімпійської підготовки в Конча-Заспі оновлений і є частиною міжнародної мережі тренувальних центрів;
Українські спортсмени є відомими на рівні зірок шоу-бізнесу;
Міста України щороку приймають міжнародні змагання класу А.
В цілому, в Стратегії порушено багато проблем: фізичної активності населення, спорту вищих досягнень (нагадали на Іграх в Токіо планувалося завоювати 35 медалей, незважаючи на зворотну тенденцію), інфраструктури, систематизації, кібер і урбанспорта, медицини, спортивного освіти, спонсорування та меценатства .
Стратегія створює відчуття, що в міністерстві дивляться на реальність без рожевих окулярів і не прикрашають її, кажуть так, як воно є насправді. Причому, розуміючи, глобальні проблеми та їх причини.
Після прочитання цієї Стратегії з'явилися деякі питання і Шумилин відповів на них, але вже не в спільній розмові, а в особистому:
Про утопічних планах
Життя саме змусить зробити план неідеальним. Така суть планування: ти плануй, як повинно бути, а як вийде - так вийде. Це багато в чому від тебе не залежить. Буде багато суб'єктів, які вплинуть.
Про функції міністерства
Зараз де-факто міністерство керує спортом. Ми хочемо, щоб ним керували федерації. Це природна функція федерацій. Вони отримали це право від міжнародної федерації. Ми хочемо, щоб наша держава підтримувала спорт, а не керувала. Регулювала, ставило завдання, аналізувало, ініціювало нові проекти, але управляти - немає.
Це ключове зміна, яку ми хочемо вивести в законодавчу площину. Тобто міністерство буде регулятором, а управляти будуть федерації. У нас зараз є два керуючий суб'єкта, але, врешті-решт, не керує ніхто, йде перекладання відповідальності. Тому потрібно трохи розділити, хто за що відповідає.
про інфраструктурі
Коли грошей немає, то краще взагалі нічого не будувати, ніж будувати що-небудь. Просто, коли ми будуємо що-небудь і як-небудь, то туди приходять люди і починають думають, що так і повинно бути. Існують спеціальні стандарти планування і проектування. Якщо аналіз говорить, що це спортивна споруда неможливо експлуатувати ефективно, то його краще взагалі не будувати, ніж будувати як-небудь.
Будуть стимули, держава буде вибудовувати їх систему. Одна з наших завдань, щоб на території країни закрутити систему змагань за основними, припустимо 15 видів спорту. Для цього потрібні спортивні споруди в кожній області. Ми їм говоримо, що є такі ось умови, такі ось державні гранти. Але ми їх дамо тільки за умови, що споруда буде відповідати таким-то критеріям. Якщо на місцях адміністрація говорить, що хоче собі ще додатково - окей.
Все разу освоїти неможливо. Але перші п'ять років - пріоритетна частина, потрібно побудувати 24 комплексу. Чи не в обласному центрі, а в кожній області. Якщо місто не хоче, то будь ласка - поруч передмістя є.
Про топ-100 спортсменів
Думаємо, з 2021 року запрацює індивідуальна підтримка топ-100 спортсменів. Вони будуть визначатися по світовому рейтингу, за результатами. Вони будуть отримувати пряме фінансування на ті програми, які вони самі собі вибирають. Тобто виділяти безпосередньо їм, а не на спорт, ні на федерації.
Про призові на Олімпійські ігри-2020
Призові за Олімпійські ігри поки такими ж і залишаються. Я прихильник того, щоб правила не міняти. Потрібно завершити цикл, а потім вже думати, що міняти. Ні, вони не збільшуються і не зменшуються.
Про спортивний контент на телебаченні
Спортивний контент на телебаченні - це одна з наших болів сьогодні, одна з наших завдань. У наступному році нам, можливо, не вдасться різко це зробити, але в 2021 році це точно буде. Це питання - номер один. Як кажуть, якщо вас не побачили, то вас не було.
Про закони
Якщо Верховна Рада України не прийме потрібні закони (про меценатство і гральний бізнес - XSPORT.ua), то всі наші темпи будуть сильно змінені. Кількість грошей, яке є в українському спорті, воно нераціонально мало для розвитку як масового спорту, так і спорту вищих досягнень. Хоча якщо зі спортом вищих досягнень ситуація ще більш-менш, то для масового спорту та інфраструктури потрібні реально інші бюджети, зі збільшенням в рази.
З приводу закону про меценатство, то розмова йде про податкові пільги, і ми обговорюємо різні моделі. Тобто, щоб бізнесмен частина податків міг оплачувати в спортивну галузь, не має значення куди: в клуб, в федерацію, в спортивні івенти або в спортсмена конкретно. Питання в тому, щоб з'явився додаткове джерело фінансування. Нам намагаються довести, що і так вкладається досить грошей, але це не так.
Про розподіл фінансів по видам спорту
Фінансування спорту буде і далі проводитися за рейтинговою системою, але тільки формула буде змінюватися. Медалі - це важливо, але це не єдине завдання. Формула буде змінюватися, але вже в 2021 році. Ми провели зустріч з федераціями. Не всі задоволені існуючою формулою, але часу її переробити немає, тому вона буде змінюватися вже з 2021 року.
Про команду в ігровому виді спорту на Іграх-2024
Я сподіваюся на баскетбол. А чому ні? У федерації великі завдання і великі амбіції. Мені дуже подобається, як вони працюють. У них є сміливі креативні рішення.
Про проведення Олімпіади-2032
Олімпіада-2032. Чому це міраж? Це розрахункові позиції. Хто міг сказати в 2000-х, то в 2012 році Україна прийматиме Євро? Ніхто. Зараз питання в розумної стратегії і політики в цьому напрямку. Я прихильник ставити цілі, якщо ми розуміємо навіщо вони потрібні і які вигоди це дасть державі.
Ми не виключаємо можливість проведення в 2032 році Олімпійських ігор в Україні, у нас такі заготовки є, що, якщо буде поставлена така мета, то ми її досягнемо.
У короткостроковій перспективі хочемо приймати змагання з ігрових видів спорту, які будуть проводитися в нових побудованих залах.
Так що орієнтири є. Тепер потрібно стежити за тим, як ця Стратегія буде виконуватися. Але якщо чесно, то навіть 50% її реалізації будуть величезним проривом для українського спорту.

за матеріалами Хспорт

Спортивний Житомир

Схожі новини