1 2 3 4 5 6

Шахи/шашки

Артем Сачук: Шахи – це модель конфлікту. Реального, життєвого конфлікту

09.08.2019 15:11Шахи/шашки

Вибуховий розвиток шахів останніми роками в Житомирі був би неможливий в тому числі і без Артема Сачука, який шість років очолював обласну шахову федерацію. Артем грає з дитинства і має звання КМС. Разом з тим він успішний бізнесмен, який має консалтингову компанію та останні два роки є директором Агенції регіонального розвитку Житомирської області.

"Спортивний Житомир" поспілкувався з Артемом Сачуком про його досягнення за роки керівництва шаховою федерацією та плани на майбутнє.

– Артеме, як давно ви граєте в шахи і чому вирішили займатися обласною федерацією?

– Я граю в шахи шести років. Мій перший тренер – Михайло Мануїлович Тросман (нині покійний). Другий тренер – Леонід Мойсейович Новофастовський. І прийшов у федерацію, тому що шахи свого часу мені багато дали. Я маю три вищі освіти. Вивчав бухгалтерський облік та аудит, правознавство та бізнес-магістрування. Маю консалтингову компанію Аутсорсинговий центр “ОБЛІК+КОНТРОЛЬ-ПОДАТКИ”. Останні два роки є директором Агенції регіонального розвитку Житомирської області. Але з шахами у нас були проблеми. В області відбувалось всього кілька турнірів. В місті, фактично, не було змагань. Мені, як шахісту не було де грати. Мене вчили любити шахи, а не гроші. Тому я вирішив допомогти шахам у розвитку.

– А яка була загальна ідея?

– Була ідея: виховати нове покоління свідомих шахістів.

– Вам вдалось цього досягнути чи, принаймні, почати це?

– Частково досягли. Але виявилось, що потрібно виховувати не дітей, а батьків. А це практично неможливо.

– Як вдалося знайти приміщення для шахового клубу?

– Це було важко. Ми довго шукали приміщення і з цим звернули до міської ради. Через певний час нам запропонували це приміщення (вул.Вел. Бердичівська, 9 - прим. ред.), де і по сьогодні знаходиться шаховий клуб. Ми заключили договір оренди, який, до речі, вже потрібно буде перезаключати новому президенту.

– Які були складнощі?

– Приміщення було в поганому стані. Півроку займались його облаштуванням. Ми робили ремонт своїми силами та дещо змінили його під потреби шахового клубу. Хотілось, щоб клуб став нейтральним приміщенням, де можна буде проводити будь-які спортивні заходи, в тому числі і шахові. Нещодавно був перегляд фільму, наприклад. Складно було підключити електроенергію. Процес підключення тривав рік. Спочатку нам виставили рахунок, як за нетипове підключення у 22 тис. грн., але ми довели, що це не є нетиповим підключенням. І в результаті, сплатили – 6 тис. грн. Як стало мені відомо трохи згодом, це міська рада зобов’язана була надати нам супутні документи на підключення, тоді б це відбулось значно швидше і простіше.

– Що є гордістю для вас, впродовж перебування на посаді президента?

– Взагалі, завдяки спільним зусиллям людей в області та місті, мені допомагало дійсно багато людей, тепер ми можемо провести турнір топового рівня, з сучасним інвентарем на 300 осіб. В нас є шахи Стаунтон 5-го, 6-го класу, годинники. Вперше за 40 років відбувся організований фінал Чемпіонату України з шахів 2017 року. Організація чемпіонату потребувала багато сил і коштів. Загалом витратили близько 450 тис. грн. Половина з яких, це кошти від області, близько 55 тис. грн – з міського бюджету, та 80 тис. грн – мої власні кошти. Тоді багато людей допомагали, я їм вдячний. Але, разом з тим, після чемпіонату був і негатив. Така собі зворотня сторона шахів.

– Яка ж зворотня сторона шахів?

– Негативна, яку я побачив за 6 років. Наприклад, були неодноразові крадіжки шахового інвентаря. Багато конфліктних ситуацій та критики.

– З чим це пов’язано, на вашу думку?

– Люди хочуть хліба і видовищ за чийсь рахунок. А шахісти – такі ж люди, як і інші.

– Чому люди це роблять, як ви думаєте?

– Бо люди є люди. Шахістам, як іншим, властиві такі ж пороки. Не завжди гра в шахи є ознакою високого інтелекту. Людина може добре грати в шахи, але при цьому в інших сферах життя бути посередньою. Тобто, протягом двох тисячоліть розвитку шахів, як виявилось, вони не є панацеєю. Шахи – це модель конфлікту. Реального, життєвого конфлікту. І всі грають в шахи. Керівники, зокрема, грають в шахи, тільки в різниця у формі гри та розрядах.

– Чому припинили свою діяльність?

– Зрозумів, що більшість людей хочуть отримувати, а не віддавати. Після проведення фіналу, замість підтримки побачив те, що люди хочуть забрати собі певні матеріальні надбання. Був комплекс причин. Починаючи від людської невдячності, закінчуючи особистими розчаруваннями. Та це вже минуле, мене цікавить майбутнє.

– Чи були у вашій роботі помилки (невдачі), які ви помітили?

– Одна з моїх стратегічних помилок – відсутність чіткого розподілу обов'язків. Розподіл обов'язків був неформалізований (умовний). Ми усі працювали в демократичній формі, багато хто допомагав. Але важливо чітко розподіляти роботу. Зараз, я думаю, має бути підписаний наказ.

– Ваше звання на момент початку роботи на посаді президента у Федерації?

– Кандидат в майстри спорту.

– Звання змінилось?

– Ні, бо на це не було часу. Я приїздив на чемпіонати, турніри, а люди мені розповідали про проблеми. Складно було поєднувати керівну діяльність і абстрагуватись від неї на змаганнях. Тому, я досі КМС. Але зараз я планую розвиватись, як шахіст.

– А загалом, які ще плани щодо шахів?

– Зараз ми плануємо розробляти стратегію розвитку шахів області на 2020-27 рр. Це довгостроковий план дій для задоволення спільних інтересів. Запросимо усі групи інтересантів: тренерів, суддів, організаторів заходів, батьків, як окрему групу впливу; спонсорів, меценатів, журналістів.

– Що для розробки стратегії потрібно зробити?

– Потрібно оцінити кількість шахістів в Україні, кількість шкіл приватних та державних. Визначити рівень їх матеріального забезпечення. Визначити цілі. Спільно з суддями та спортсменами, розробити шляхи вирішення та знайти на це ресурс.

Суть в чому, загальна ціль федерації – не є сумою цілей окремих шкіл, бо вони між собою конкурують. Потрібно визначити, шляхи розвитку шахів, загалом.

– Скільки триватиме ця робота?

– Розробка стратегії розвитку шахів триватиме до грудня 2019 року. І завершиться затвердження на виконкомі Федерації шахів України.

– Ще є якісь проекти?

– Займаюсь тим, щоб поєднати шахи з IT. Є така ідея. Веду перемовини з IT-компаніями, щоб вони вкладали свої ресурси в шахи для того, щоб отримати кадровий резерв. Так в майбутньому, можу бути вирішено проблему з недостатньою кількістю спеціалістів IT. Адже хороші шахісти – потенційно успішні та здібні IT-працівники. Це є частиною і моєї основної роботи.

Спортивний Житомир, Інна Солодка

Теги: Артем Сачук 

Схожі новини